Asil Halat İletişim
0216 526 64 56
Dil Seçin
tren

Çelik Halatın Uygun Çalışma Sıcaklığı

Çelik Halatın Uygun Çalışma Sıcaklığı

Çelik Halatın Uygun Çalışma Sıcaklığı

1- a) Karbon Çeliği tellerden yapılmış çelik tel halatlar için:

Tel halatın çalışma sırasında ulaşabileceği azami sıcaklık dikkate alınmalıdır. Çalışma sıcaklığının düşük tahmin edilmesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Lif özlü veya lif merkezli demetli halatlar en fazla 100 C’de kullanılabilir. Çelik özlü ve spiral halatlar (mesela spiral demetli ve kenetli halat) 200 C’ ye kadar kullanılabilir, ancak kısmi olarak miktarı yüksek sıcaklığa maruz kalma süresi ve tel çapına bağlı olarak yük taşıma sınırlarının yeniden değerlendirilmesi gerekir. 100 C ve 200 C arasındaki sıcaklıklarda çalışma için mukavemet kaybı %10 olarak kabul edilebilir.

200 C’nin üzeri için özel yağlama yağı gerekbilir ve mukavemet kaybını yukarıda belirtilenden daha fazla olacak şekilde dikkate almak gereklidir. Halat veya makine imalatçısı ile temasa geçilemelidir. Çalışma sıcaklığı -40 C’ye kadar çalışmada, çelik tel halatların mukavemeti olumsuz etkilenmeyecektir ve çalışma yük sınırlarında hiçbir azalma olmaması gerekir; ancak düşük sıcaklıkta halat yağının etkinliğe bağlı olarak halat performansı azalbilir. Halata bir sonlandırma takıldı ise madde 1-b ‘ ye bakınız.

1-b) Halatın sonlandırma tipine göre sıcaklık değerleri:

Halat için yukarda belirtilen sınırlara ilave olarak,halat imalatçısı tarafından aksi belirtimedikçe,aşağıda belirtilen çalışma sıcaklıklarını aşmamalıdır.
Alüminyum başlıklı geri dönüş gözlü : 150 C – Çelik başlıklı,başlık sıkmalı gözlü : 200 C -Kurşun bazlı alaşımlı sokete geçmiş : 80 C – Çinko veye çinko bazlı alaşım soket : 120 C –

Reçine ile doldurulmuş soketlerde,soket sistemi tasarımcısının talimatlarına göre yapılır.